Scalak czyli sorter dla dużych dzieci

Sorter. Na pewno macie coś takiego  w domu. Jeśli nawet nie, to widzieliście to kogoś kto ma małe dzieci albo po prostu w sklepie bądź na reklamie. Wiaderko z otworami różnych kształtów. Kółko, kwadrat, gwiazdka… Do tego klocki w odpowiednich kształtach, które maluch musi przecisnąć przez właściwe dziury. Nie wiem na ile była to inspiracja do powstania „Scalaka” ale niewykluczone, że autor patrząc na tego typu zabawkę pomyślał: „A gdyby tak…”. No i w efekcie jest „Scalak”.

„Scalak” to gra logiczna w której musimy poskładać jakąś bryłę. Najczęściej jest to sześcian lub jego wielokrotność. Pierwsze poziomy to niemal dokładne przeniesienie wspomnianej wyżej dziecięcej zabawki na ekran komputera. Jednak bardzo szybko zadania komplikują się. Dopasowanie do siebie elementów przestaje być trywialnym zadaniem. Oprócz tego, że musimy znaleźć pasujące miejsce należy jeszcze odpowiednio obrócić bryłę. Pół biedy gdy klocek jest jeden.  Na niektórych planszach jest ich kilka co stanowi całkiem przyjemne wyzwanie.

Najbardziej spodobały mi się zadania z „drucianymi siatkami”, które trzeba obracać w różne strony a potem jeszcze wypełniać kształtami.  Tylko cały czas miałem wrażenie, że wymyślenie takiej zagadki trwa znacznie dłużej niż jej rozwiązanie. Całość uzupełnia oczywiście nastrojowa muzyka.

Reasumując „Scalak” to kolejna miła gra od Hamster On Coke. Jest ona dostępna na Google Play
Apple App Store i  Steam.

Warto poświęcić te pięć złotych.

 

Posted Under